1968-2017 FILMY POJEDYNCZE

 • 1968 – STADION – 800mm PL 3′
  Krótki dokumentalny film sportowy ukazujący biegi na stadionie filmowane obiektywem 800mm.
  [Oglądaj]

 • 1968 – Z BLISKA PL 2:20′
  Impresja filmowa ukazująca aktorów wykonujących charakteryzację.
  [Oglądaj]

 • 1975 – MARYNARZE Z PRUSZKOWA PL 23′ (reportaż)
  Harcerska drużyna wodniaków z centralnej Polski w rejsie na s/y Zawisza Czarny. Odwiedzają Casablankę i Gibraltar.
  [Oglądaj]

 • 1977 – NA PRZYKŁAD FILMISTOR PL 10′
  Krótki film dokumentalny o charakterze interwencyjnym. Wynalazek o ogromnym potencjale przemysłowym, nie może przejść z etapu prac laboratoryjnych do etapu prób przemysłowych – na skutek urzędniczej inercji typowej dla lat siedemdziesiątych XX w.
  [Oglądaj]

 • 1977 – PRÓBA ŻYCIA – BOY ŻELEŃSKI PL 21′
  Film dokumentalny z elementami inscenizacji. Zwięzła biografia lekarza i społecznika, pisarza i tłumacza – Tadeusza Boya Żeleńskiego (1874 – 1941). Akcje społeczne które inicjował blisko sto lat temu brzmią zdumiewająco aktualnie.
  [Oglądaj]

 • 1985 – NAUCZYCIELE PL 15′
  Zebranie Rady Pedagogicznej w liceum imienia księcia Adama Czartoryskiego w Puławach, staje się okazją do konfrontacji poglądów wewnątrz grupy nauczycieli na temat nauczania w Polsce okresu po stanie wojennym.
  [Oglądaj]

 • 1987 – OBROŃCA PL 53′ Władysław Siła-Nowicki
  Władysław Siła-Nowicki wspomina swoje życie. Był żołnierzem podziemia, a po wojnie działaczem WiN. Skazany na karę śmierci wyszedł po 56-ym roku. Został obrońcą w procesach politycznych wszystkich następnych epok. Był współtwórcą statutu Solidarności i do końca życia uznawał zasadę dialogu jako główną metodę rozwiązywania konfliktów społecznych. Jego adwokacka swada czyni całą opowieść barwną a nawet pełną humoru.
  [Oglądaj]

 • 1989 – MAŁY STRES PL 10′
  Dziecko, od chwili przyjścia na świat, wpada co i rusz w stresogenne sytuacje. Dorośli tego nawet nie podejrzewają….
  [Oglądaj]

 • 1992 – ŚWIĄTECZNE SAFARI PL 26′
  Boże Narodzenie w Centralnej Afryce. Ludzie przyroda, zwierzęta. Rodzina Bukojemskich na safarii.
  [Oglądaj]

 • 1996 – WOJNY INNYCH LUDZI PL 24′
  Michał Bukojemski pracował w Moskwie jako operator newsów dla ABC News. Gdy pod koniec 1994 r. Czeczenia ogłosiła secesję z Rosyjskiej Federacji, Rosjanie rozpoczęli wojnę. Dramatyczny film wnikliwie pokazuje pracę korespondentów wojennych.
  Dzieci nie powinny oglądać tego filmu. Zawiera okrutne sceny wojenne.
  [Oglądaj]

 • 1998 – SPACEREK STAROMIEJSKI # 2 13′
  Hołd dla Powstańców Warszawskich 1944. Formalne nawiązanie do filmu Andrzeja Munka pod tym samym tytułem.
  [Oglądaj]

 • 1999 – DWIE ŚWIĄTYNIE W MOSKWIE PL 26′
  W Moskwie w XX wieku losy wszelkich świątyń były podobne. W latach trzydziestych Stalin kazał je zamknąć lub zburzyć. Po rozpadzie Związku Radzieckiego nastąpiło wielkie odrodzenie. Odbudowano Chram Chrystusa Zbawiciela, a Polacy w Moskwie odzyskali swój kościół na Małej Gruzińskiej….
  [Oglądaj]

 • 1999 – POWRÓT PL 49′
  Moskwa – początek XX wieku. Największą budowlą sakralną jest Chram Chrystusa Zbawiciela. Polacy żyjący w Moskwie wznoszą kościół rzymsko-katolicki. W latach trzydziestych, Chram zostaje zburzony, kościół zamknięty. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1989 roku, Chram zostaje odbudowany, a kościół wywalczony przez polonię i katolików moskiewskich.
  [Oglądaj]

 • 1999 – POŚWIĘCENIE PL 65′
  Jest to reportaż, rejestracja wielkiego wydarzenia jakim było poświecenie kościoła katolickiego w Moskwie. Dziesięć lat walki polskiej społeczności zakończyło się wielkim sukcesem.
  [Oglądaj]

 • 2000 – 10 MIKROSEKUND DO… PL 29′
  Zwiedzanie piramidy Cheopsa w Gizie skłania do zastanawiania się jak to wszystko się zaczęło? Dwaj młodzi chłopcy stawiają sobie fundamentalne pytania…
  [Oglądaj]

 • 2002 – ONE TAKE MOVIE RUS/ENG 27′
  Aleksander Sokurow przygotowuje się do wykonania jednego ujęcia. I to będzie cały, dziewięćdziesięcio minutowy film – Rosyjska arka. Refleksje nad techniką i sztuką filmową.
  [Oglądaj – tylko wersja rosyjska / angielskie napisy]

 • 2003 – ŚWIADOMOŚĆ PL 28′
  Pokolenie dzieci które przyszły na świat po II wojnie światowej, w wielu warszawskich rodzinach, było wychowywane w całkowitej nieświadomości otaczającego świata, realiów Ludowej Polski. Czy to było właściwe? Władysław Rodowicz konfrontuje się z poglądami swoich dorosłych dzieci.
  [Oglądaj]

 • 2003 – MAMA MASZA PL 35′
  Dwie lesbijki w Moskwie (1996-2000) chcą mieć dziecko….
  [Oglądaj]

 • 2004 – RABIN OHAD PL 25′
  Do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przyjeżdża co roku międzynarodowa grupa aby pomodlić się, aby pochylić się nad ofiarami które oddały swoje życie w tym miejscu, w hitlerowskim obozie zagłady. Ludzie różnych wyznań… Wiodącą postacią w filmie jest młody Rabin z Izraela , Ohad Ezrahi.
  [Oglądaj z napisami]  [Oglądaj z lektorem]

 • 2005 – KOMITET NA PIWNEJ PL 50′
  Wprowadzenie w 1981 stanu wojennego w Polsce zaowocowało samoorganizacją społeczeństwa. Powstał Prymasowski Komitet Pomocy Internowanym i Uwięzionym. Opowieści o jego działalności są świadectwem tego niezwykłego czasu i ludziach, którzy go tworzyli.
  [Oglądaj]

 • 2006 – ŚWIAT MARII PL 28′
  Maria Krzepicka uciekła z getta we Lwowie w 1942 roku. Do końca niemieckiej okupacji, na aryjskich papierach, przetrwała w Krakowie, a potem natychmiast wyjechała do Palestyny. Nigdy później nie odwiedziła Polski, nie chciała…. Swoim życiowym doświadczeniem dzieli się z młodzieżą.
  [Oglądaj]

 • 2007 – MICHAŁA  BUKOJEMSKIEGO  GRYPSY Z INTERNY PL  44’
  W lecie 1982 roku autor spędził dwa i pół miesiąca w obozach internowania. Z wykonanych przez niego potajemnie zdjęć i listów (grypsów) pisanych do żony stworzył bardzo osobistą opowieść – świadectwo czasu stanu wojennego w Polsce.
  [Oglądaj]

 • 2009 – ŚWIAT TOVY PL 37′
  Tova Ben Zvi przeżyła II wojnę światową w łódzkim getcie. Dotarła do Palestyny. Zdobyła wykształcenie, została popularną piosenkarką. Od połowy lat osiemdziesiątych przyjeżdża do Polski aby budować porozumienie między narodami Izraela i Polskim. Odwiedza katolickie kościoły i śpiewa po hebrajsku.
  [Oglądaj]

 • 2011 – IDZIAK W 3D PL 28′
  Sławomir Idziak, operator filmowy, kocha nowe wyzwania. Realizacja „Bitwy Warszawskiej 1920 roku” Jerzego Hoffmana odbywa się w stereoskopii. Autor zdjęć dzieli się swoimi przemyśleniami…
  [Oglądaj]

 • 2015 – MOJ NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ PL 66′
  Marian Turski miał 13 lat gdy rozpoczęła się II wojna światowa. Całą okupację spędził w łódzkim getcie. Dotrwał do likwidacji Getta w sierpniu 1944. A potem obozy Auschwitz, Buchenwald, Terezin. Wrócił do Polski. Lewicowe poglądy, które utrwalił w sobie jeszcze w młodzieżowej organizacji w Litzmanstadt Ghetto. Włączył się w odbudowę Ludowej Polski z całym przekonaniem…. Od początku jej powstania pracuje w tygodniku „Polityka”
  [Oglądaj]

 • 2016 – DZIENNIK SIERAKOWIAKA PL 56′
  Dawid Sierakowiak chodził do liceum w getcie łódzkim. Pisał dziennik. Jego wartość porównywalna jest z dziennikiem Anny Frank. Zmarł z głodu, ogólnego wycieńczenia i gruźlicy w lecie 1943 roku.
  [Oglądaj]

 • 2017 – ZJAZD ABSOLWENTÓW CZYLI PUNKT ODNIESIENIA PL 29′
  Zjazd absolwentów czyli punkt odniesienia. Grupa operatorów filmowych spotyka się pięćdziesiąt lat po tym, gdy razem rozpoczęli studia w Szkole Filmowej w Łodzi. Odnoszą ten czas do całego życia. Ustalają wspólny autorytet z czasów młodości…
  [Oglądaj]